Çanaqqalada döyüşən azərbaycanlılar - VİDEO
Maraqlı | 15.10.2017 11:29
6903

Çanaqqalada döyüşən azərbaycanlılar - VİDEO

Türk tarihinin şerefli sayfalarından biri olan Çanakkale Zaferi her bir Türk’ün kıvanç duyduğu bir kahramanlık destanıdır. Egemen güçler Çanakkale Boğazını ele geçirerek yine de maddi çıkarlarını tatmin etmeye çalışmışlardır.

Çanakkale’de Türk dünyasının her yöresinden gelmiş şehitlerin, aynı zamanda kardeş ülkemizden Azerbaycan’lıların da mezarı var. 1915 yıllarında Rusya-Osmanlı Savaşları sürecinde Azerbaycanlıların kitle halinde Türk kardeşlerine yardıma koşması mümkün değildi. Lakin bazı kaynaklara dayanırsak, Azerbaycan Türkü Tiflis’te toplanarak Çanakkale cephesine doğru yol almıştır. Aynı zamanda, Güney Azerbaycan’da soydaşlarımızın Osmanlı tarafında savaşmak için Gelibolu’ya geçmesi daha kolaydı ve nitekim de oradan geçmişlerdir.

Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin sınavlardan beraber geçtiği, sadece sevinçte değil, tasada, kederde de beraber olduğu dünya genelinde bilinir.

Büyük güçler tarafından bu olanlar unutturulmaya çalışılsa da, Azerbaycanlılar Türk kardeşlerinin uyudukları mezarlıkları her zaman mukaddes ocaklar gibi korumuş, şehitleri yüreklerinde yaşatmış ve yaşatmaya devam etmektedirler.

Çanaqqalada döyüşən azərbaycanlılar haqqında "Bilgili Nene" Youtube kanalından daha geniş izləyə bilərsiniz:

SİZİN REKLAMINIZ BURADA! [email protected]


Paylaş
Facebook səhifəmizi bəyənin
Bu haqda nə düşünürsən?
Загрузка...
Loading...
loading...